Panasonic Electric Works TXD2SS-1.5V-Z
TXD2SS-1.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-1.5V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
TXD2SS-1.5V-Z.pdf
Availability of TXD2SS-1.5V-Z
QUANTITY
TXD2SS-1.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-1.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-1.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current132.7mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.13 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.15 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance11 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-1.5V-Z
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-1.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-1.5V-Z Details Description
Related parts for TXD2SS-1.5V-Z
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2A 8DIP datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH NYLON 1A datasheet.pdf
THERMOCOUPLE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf