Panasonic Electric Works TXD2SS-24V-X
TXD2SS-24V-X picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-24V-X
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SS-24V-X.pdf
Availability of TXD2SS-24V-X
QUANTITY
TXD2SS-24V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-24V-X
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-24V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power230 mW
Coil Resistance2.5 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-24V-X
Related LinksTXD2SS, TXD2SS-24V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-24V-X Details Description
Related parts for TXD2SS-24V-X
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf