Panasonic Electric Works TXD2SS-L-12V-X
TXD2SS-L-12V-X picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-L-12V-X
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2SS-L-12V-X.pdf
Availability of TXD2SS-L-12V-X
QUANTITY
TXD2SS-L-12V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-L-12V-X
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-L-12V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current12.5mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance960 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C