Linx Technologies TXM-433-LR
TXM-433-LR picture photo
Mfg. Part Number
TXM-433-LR
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
TRANSMITTER 433MHZ LR SERIES
Datasheet Download
TXM-433-LR.pdf
Availability of TXM-433-LR
QUANTITY
TXM-433-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of TXM-433-LR
Internal Part NumberEIS-TXM-433-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
FCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Understanding RF Modules
Understanding Remote Control and Remote Keyless Entry
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryEVAL-433-LR: 433 MHz TX/RX Set
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
SeriesLR
PackagingTube
Frequency433MHz
ApplicationsISM, RKE, Security and Fire Alarms
Modulation or ProtocolASK, OOK
Data Rate (Max)10 kbps
Power - Output-4dBm ~ 4dBm
Current - Transmitting3.3mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXM-433-LR
Related LinksTXM-4, TXM-433-LR Datasheet, Linx Technologies Distributor
TXM-433-LR Details Description
Related parts for TXM-433-LR
FLEX CABLE - AFG09A/AF09/AFE09T datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf