TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR18AB00C3616AI2
TXR18AB00C3616AI2 picture photo
Mfg. Part Number
TXR18AB00C3616AI2
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE
Datasheet Download
TXR18AB00C3616AI2.pdf
Availability of TXR18AB00C3616AI2
QUANTITY
TXR18AB00C3616AI2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR18AB00C3616AI2
Internal Part NumberEIS-TXR18AB00C3616AI2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside2.543" (64.60mm)
Shell Size - Insert36
Thread Size2 1/8-16 UN
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 2 Screws, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsBendix 10-214, Cannon CA-RX, MIL-DTL-5015D Class A, E, R Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR18AB00C3616AI2
TXR18AB00C3616AI2 Details Description
Related parts for TXR18AB00C3616AI2
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 50V 1.8A 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf