TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR21AB00-1207AI
TXR21AB00-1207AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR21AB00-1207AI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE
Datasheet Download
TXR21AB00-1207AI.pdf
Availability of TXR21AB00-1207AI
QUANTITY
TXR21AB00-1207AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR21AB00-1207AI
Internal Part NumberEIS-TXR21AB00-1207AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTXR21 Drawing 10/Jul/2015
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.970" (24.65mm)
Shell Size - Insert12
Thread Size11/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 2 Screws, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-26482 Series I Class E, F Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR21AB00-1207AI
TXR21AB00-1207AI Details Description
Related parts for TXR21AB00-1207AI
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 170POS datasheet.pdf
TERMINAL Q4 JUMPER BAR FOR ST6 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf