TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR40AB45-2218BI
TXR40AB45-2218BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AB45-2218BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE
Datasheet Download
TXR40AB45-2218BI.pdf
Availability of TXR40AB45-2218BI
QUANTITY
TXR40AB45-2218BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AB45-2218BI
Internal Part NumberEIS-TXR40AB45-2218BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit45°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AB45-2218BI
TXR40AB45-2218BI Details Description
Related parts for TXR40AB45-2218BI
IC A/D CONV 12BIT SRL 8CH 24SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO262 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK CAP 2:1 SR-PO BK 25PC datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf