TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40AB90-1206BI
TXR40AB90-1206BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AB90-1206BI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE
Datasheet Download
TXR40AB90-1206BI.pdf
Availability of TXR40AB90-1206BI
QUANTITY
TXR40AB90-1206BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AB90-1206BI
Internal Part NumberEIS-TXR40AB90-1206BI
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AB90-1206BI
TXR40AB90-1206BI Details Description
Related parts for TXR40AB90-1206BI
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16-MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 20A DPAK-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.145A HOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS THRU HOLE R/A PIN datasheet.pdf