TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40AZ00-1204BI
TXR40AZ00-1204BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AZ00-1204BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C BLK
Datasheet Download
TXR40AZ00-1204BI.pdf
Availability of TXR40AZ00-1204BI
QUANTITY
TXR40AZ00-1204BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AZ00-1204BI
Internal Part NumberEIS-TXR40AZ00-1204BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingZinc Nickel
ShieldingShielded
ColorBlack
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AZ00-1204BI
TXR40AZ00-1204BI Details Description
Related parts for TXR40AZ00-1204BI
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 9MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 21MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf