TE Connectivity AMP Connectors TXR40SJ00-0805BI
TXR40SJ00-0805BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SJ00-0805BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12
Datasheet Download
TXR40SJ00-0805BI.pdf
Availability of TXR40SJ00-0805BI
QUANTITY
TXR40SJ00-0805BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SJ00-0805BI
Internal Part NumberEIS-TXR40SJ00-0805BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.709" (18.00mm)
Shell Size - Insert9, A
Thread SizeM12x1
Cable Exit180°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingShielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes6 pcs - 2 pc Backshell, 1 Braid, 2 O-Rings, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SJ00-0805BI
Related LinksTXR40SJ0, TXR40SJ00-0805BI Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TXR40SJ00-0805BI Details Description
Related parts for TXR40SJ00-0805BI
SWITCH LAMP SOCKET CAGE CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT OCTAL 64-HTQFP datasheet.pdf
DSUB 15POS PLUG datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER PAX DIN RAIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 51A LFPAK datasheet.pdf