TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40SJ00-2218BI
TXR40SJ00-2218BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SJ00-2218BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34
Datasheet Download
TXR40SJ00-2218BI.pdf
Availability of TXR40SJ00-2218BI
QUANTITY
TXR40SJ00-2218BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SJ00-2218BI
Internal Part NumberEIS-TXR40SJ00-2218BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit180°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingShielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SJ00-2218BI
TXR40SJ00-2218BI Details Description
Related parts for TXR40SJ00-2218BI
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 920MA 300 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO214AC datasheet.pdf