TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR54AB00-1207AI
TXR54AB00-1207AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AB00-1207AI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV
Datasheet Download
TXR54AB00-1207AI.pdf
Availability of TXR54AB00-1207AI
QUANTITY
TXR54AB00-1207AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AB00-1207AI
Internal Part NumberEIS-TXR54AB00-1207AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes3 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AB00-1207AI
TXR54AB00-1207AI Details Description
Related parts for TXR54AB00-1207AI
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 20NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CTV 99C MIXED TWIN SKT J/N RE datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf