TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR54AC90-1207AI
TXR54AC90-1207AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AC90-1207AI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S SLVR
Datasheet Download
TXR54AC90-1207AI.pdf
Availability of TXR54AC90-1207AI
QUANTITY
TXR54AC90-1207AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AC90-1207AI
Internal Part NumberEIS-TXR54AC90-1207AI
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AC90-1207AI
TXR54AC90-1207AI Details Description
Related parts for TXR54AC90-1207AI
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BACKSHELL GENDER CHANGE 15-15POS datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf