Panasonic Electric Works TXS2SA-4.5V
TXS2SA-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SA-4.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Datasheet Download
TXS2SA-4.5V.pdf
Availability of TXS2SA-4.5V
QUANTITY
TXS2SA-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SA-4.5V
Internal Part NumberEIS-TXS2SA-4.5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.1mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power50 mW
Coil Resistance405 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SA-4.5V
Related LinksTXS2S, TXS2SA-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SA-4.5V Details Description
Related parts for TXS2SA-4.5V
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETORESISTIVE SS datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf