Panasonic Electric Works TXS2SA-L2-12V-Z
TXS2SA-L2-12V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SA-L2-12V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
TXS2SA-L2-12V-Z.pdf
Availability of TXS2SA-L2-12V-Z
QUANTITY
TXS2SA-L2-12V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SA-L2-12V-Z
Internal Part NumberEIS-TXS2SA-L2-12V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current5.8mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power70 mW
Coil Resistance2.06 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SA-L2-12V-Z
Related LinksTXS2SA-, TXS2SA-L2-12V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SA-L2-12V-Z Details Description
Related parts for TXS2SA-L2-12V-Z
IC OFFLINE SWIT PWM OTP HV TO220 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-80-7 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 35V datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X50.8MM 24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SW 800V DO219 datasheet.pdf