Panasonic Electric Works TXS2SL-24V-Z
TXS2SL-24V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SL-24V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
TXS2SL-24V-Z.pdf
Availability of TXS2SL-24V-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXS2SL-24V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SL-24V-Z
Internal Part NumberEIS-TXS2SL-24V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current2.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power70 mW
Coil Resistance8.3 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SL-24V-Z
Related LinksTXS2SL, TXS2SL-24V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SL-24V-Z Details Description
Related parts for TXS2SL-24V-Z
CONN IDC SOCKET 14POS 15 GOLD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TOOL DIE CRIMP CONTACT 16AWG datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf