Panasonic Electric Works TXS2SL-24V
TXS2SL-24V picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SL-24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
TXS2SL-24V.pdf
Availability of TXS2SL-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXS2SL-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SL-24V
Internal Part NumberEIS-TXS2SL-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current2.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power70 mW
Coil Resistance8.3 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SL-24V
Related LinksTXS2S, TXS2SL-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SL-24V Details Description
Related parts for TXS2SL-24V
IC OTP 8MBIT 150NS 32DIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL RED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
ANTENNA RFID COIL 125KHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
NEO 5.0MM TB PLUG S99 STY09 CKT datasheet.pdf