Panasonic Electric Works TXS2SS-L-12V
TXS2SS-L-12V picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SS-L-12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
TXS2SS-L-12V.pdf
Availability of TXS2SS-L-12V
QUANTITY
TXS2SS-L-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SS-L-12V
Internal Part NumberEIS-TXS2SS-L-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current2.9mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance4.11 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SS-L-12V
Related LinksTXS2SS, TXS2SS-L-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SS-L-12V Details Description
Related parts for TXS2SS-L-12V
RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047S/X 8" datasheet.pdf
IC PWR-SUP MONITOR W/RESET 8-DIP datasheet.pdf
RES .50 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE FRED 4A 200V DPAK datasheet.pdf
CONN DIP 30POS .1" X .1" TIN datasheet.pdf