Panasonic Electric Works TXS2SS-L-12V
TXS2SS-L-12V picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SS-L-12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
TXS2SS-L-12V.pdf
Availability of TXS2SS-L-12V
QUANTITY
TXS2SS-L-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SS-L-12V
Internal Part NumberEIS-TXS2SS-L-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current2.9mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance4.11 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SS-L-12V
Related LinksTXS2SS, TXS2SS-L-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SS-L-12V Details Description
Related parts for TXS2SS-L-12V
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULE PIP 3A 4.5-14V HORZ 10SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.125W SMINI6 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 300 MOHM SMD datasheet.pdf