Panasonic Electric Works TXS2SS-L-4.5V-X
TXS2SS-L-4.5V-X picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SS-L-4.5V-X
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Datasheet Download
TXS2SS-L-4.5V-X.pdf
Availability of TXS2SS-L-4.5V-X
QUANTITY
TXS2SS-L-4.5V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SS-L-4.5V-X
Internal Part NumberEIS-TXS2SS-L-4.5V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.8mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance579 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SS-L-4.5V-X
Related LinksTXS2SS-, TXS2SS-L-4.5V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SS-L-4.5V-X Details Description
Related parts for TXS2SS-L-4.5V-X
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FO D SUB 15 POLE MALE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf