Panasonic Electric Works TXS2SS-L-4.5V
TXS2SS-L-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SS-L-4.5V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Datasheet Download
TXS2SS-L-4.5V.pdf
Availability of TXS2SS-L-4.5V
QUANTITY
TXS2SS-L-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SS-L-4.5V
Internal Part NumberEIS-TXS2SS-L-4.5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.8mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance579 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SS-L-4.5V
Related LinksTXS2SS, TXS2SS-L-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SS-L-4.5V Details Description
Related parts for TXS2SS-L-4.5V
CAP CER 82PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DO34 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf