Panasonic Electric Works TXS2SS-L2-24V-X
TXS2SS-L2-24V-X picture photo
Mfg. Part Number
TXS2SS-L2-24V-X
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Datasheet Download
TXS2SS-L2-24V-X.pdf
Availability of TXS2SS-L2-24V-X
QUANTITY
TXS2SS-L2-24V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TXS2SS-L2-24V-X
Internal Part NumberEIS-TXS2SS-L2-24V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-S
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current6.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance3.84 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXS2SS-L2-24V-X
Related LinksTXS2SS-, TXS2SS-L2-24V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXS2SS-L2-24V-X Details Description
Related parts for TXS2SS-L2-24V-X
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 28 T1/E1 MAPPER 352BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W datasheet.pdf
BACKSHELL 68POS datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN PLUG datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC with 1.7Vrms Line Driver IC datasheet.pdf