NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. TYN16X-600CT,127
TYN16X-600CT,127 picture photo
Mfg. Part Number
TYN16X-600CT,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
IC SCR 16A 600V TO-220F
Datasheet Download
TYN16X-600CT,127.pdf
Availability of TYN16X-600CT,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TYN16X-600CT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of TYN16X-600CT,127
Internal Part NumberEIS-TYN16X-600CT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10.2A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)1mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)180A, 198A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TYN16X-600CT,127
TYN16X-600CT,127 Details Description
Related parts for TYN16X-600CT,127
RES 97.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 0.4MM SMD SHIELD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD 16-TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.45A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3A 16TDFN datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf