Laird Technologies - Signal Integrity Products TYS50201R5N-10
TYS50201R5N-10 picture photo
Mfg. Part Number
TYS50201R5N-10
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.2A 26 MOHM SMD
Datasheet Download
TYS50201R5N-10.pdf
Availability of TYS50201R5N-10
QUANTITY
TYS50201R5N-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TYS50201R5N-10
Internal Part NumberEIS-TYS50201R5N-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, TYS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating3.2A
Current - Saturation4.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TYS50201R5N-10
TYS50201R5N-10 Details Description
Related parts for TYS50201R5N-10
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 6A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf