Laird Technologies - Signal Integrity Products TYS50201R5N-10
TYS50201R5N-10 picture photo
Mfg. Part Number
TYS50201R5N-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.2A 26 MOHM SMD
Datasheet Download
TYS50201R5N-10.pdf
Availability of TYS50201R5N-10
QUANTITY
TYS50201R5N-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TYS50201R5N-10
Internal Part NumberEIS-TYS50201R5N-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, TYS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating3.2A
Current - Saturation4.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TYS50201R5N-10
TYS50201R5N-10 Details Description
Related parts for TYS50201R5N-10
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 36" RG-142 datasheet.pdf
CAP ALUM 60UF 450V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf