Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB11-GS08
TZMB11-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB11-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB11-GS08.pdf
Availability of TZMB11-GS08
QUANTITY
TZMB11-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB11-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB11-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB11-GS08
Related LinksTZMB1, TZMB11-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB11-GS08 Details Description
Related parts for TZMB11-GS08
JUMPER-H1503TR/A3048N/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM AC2W-NC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING BRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 152K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf