Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB12-GS18
TZMB12-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB12-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB12-GS18.pdf
Availability of TZMB12-GS18
QUANTITY
TZMB12-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB12-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB12-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB12-GS18
Related LinksTZMB1, TZMB12-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB12-GS18 Details Description
Related parts for TZMB12-GS18
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMPC datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf