Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB18-GS08
TZMB18-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB18-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB18-GS08.pdf
Availability of TZMB18-GS08
QUANTITY
TZMB18-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB18-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB18-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB18-GS08
Related LinksTZMB1, TZMB18-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB18-GS08 Details Description
Related parts for TZMB18-GS08
SENSOR GAUGE PRESS 1.45 PSI MAX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
TERMINAL ALIGNMENT PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 325MA 1.85 OHM TH datasheet.pdf
FILTER LOWPASS DCS/PCS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.64K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf