Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB36-GS08
TZMB36-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB36-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB36-GS08.pdf
Availability of TZMB36-GS08
QUANTITY
TZMB36-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB36-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB36-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB36-GS08
Related LinksTZMB3, TZMB36-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB36-GS08 Details Description
Related parts for TZMB36-GS08
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
HEATSHRK KIT RFL 1/8" BLK 28 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7813K 4SMD datasheet.pdf
RES 204.08 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf