Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB3V6-GS18
TZMB3V6-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB3V6-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB3V6-GS18.pdf
Availability of TZMB3V6-GS18
QUANTITY
TZMB3V6-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB3V6-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB3V6-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB3V6-GS18
Related LinksTZMB3V, TZMB3V6-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB3V6-GS18 Details Description
Related parts for TZMB3V6-GS18
TRANS PNP 80V 15A TO220AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0605 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-268 datasheet.pdf
TXRX OPT XFP 10 GB/S 1550NM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 22A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf