Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB56-GS08
TZMB56-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB56-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB56-GS08.pdf
Availability of TZMB56-GS08
QUANTITY
TZMB56-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB56-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB56-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)135 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 43V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB56-GS08
Related LinksTZMB5, TZMB56-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB56-GS08 Details Description
Related parts for TZMB56-GS08
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15V SIP SGL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 24CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf