Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB5V1-GS18
TZMB5V1-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB5V1-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB5V1-GS18.pdf
Availability of TZMB5V1-GS18
QUANTITY
TZMB5V1-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB5V1-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB5V1-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB5V1-GS18
Related LinksTZMB5V, TZMB5V1-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB5V1-GS18 Details Description
Related parts for TZMB5V1-GS18
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1505TR 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 20A SCREW 125V datasheet.pdf
IC MUX FRAMER T3 E3 256PBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf