Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB75-GS18
TZMB75-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB75-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB75-GS18.pdf
Availability of TZMB75-GS18
QUANTITY
TZMB75-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB75-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB75-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB75-GS18
Related LinksTZMB7, TZMB75-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB75-GS18 Details Description
Related parts for TZMB75-GS18
FIXED IND 15UH 4.4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPP MONITOR 16MSOP datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf