Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB7V5-GS18
TZMB7V5-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB7V5-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB7V5-GS18.pdf
Availability of TZMB7V5-GS18
QUANTITY
TZMB7V5-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB7V5-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB7V5-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB7V5-GS18
Related LinksTZMB7V, TZMB7V5-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB7V5-GS18 Details Description
Related parts for TZMB7V5-GS18
CONN SOCKET 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2.6A DO214AA datasheet.pdf