Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB8V2-GS18
TZMB8V2-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB8V2-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB8V2-GS18.pdf
Availability of TZMB8V2-GS18
QUANTITY
TZMB8V2-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB8V2-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB8V2-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB8V2-GS18
Related LinksTZMB8V, TZMB8V2-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB8V2-GS18 Details Description
Related parts for TZMB8V2-GS18
EVALUATION MODULE FOR ADS5440 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL Z-AXIS 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 124MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf