Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC11-GS08
TZMC11-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC11-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC11-GS08.pdf
Availability of TZMC11-GS08
QUANTITY
TZMC11-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC11-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMC11-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC11-GS08
Related LinksTZMC1, TZMC11-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC11-GS08 Details Description
Related parts for TZMC11-GS08
SWITCH SNAP SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
BOARD BRACKET 1 3/16" LONG ALUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE TO STKSHTH P 50OH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf