Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC18-GS18
TZMC18-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC18-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC18-GS18.pdf
Availability of TZMC18-GS18
QUANTITY
TZMC18-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC18-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMC18-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC18-GS18
Related LinksTZMC1, TZMC18-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC18-GS18 Details Description
Related parts for TZMC18-GS18
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4SSOP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CABLE STR FMALE 3POS SGL-END 4M datasheet.pdf
DIODE FM VARICAP TWIN VR 8V CP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf