Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC20-GS08
TZMC20-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC20-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC20-GS08.pdf
Availability of TZMC20-GS08
QUANTITY
TZMC20-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC20-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMC20-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC20-GS08
Related LinksTZMC2, TZMC20-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC20-GS08 Details Description
Related parts for TZMC20-GS08
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
RES 47 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER LP RC 4TH ORDER 16SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 17POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf