Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC36-M-08
TZMC36-M-08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC36-M-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC36-M-08.pdf
Availability of TZMC36-M-08
QUANTITY
TZMC36-M-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC36-M-08
Internal Part NumberEIS-TZMC36-M-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC36-M-08
Related LinksTZMC3, TZMC36-M-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC36-M-08 Details Description
Related parts for TZMC36-M-08
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CABLE GRIP ROTATING EYE 1.041M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf