Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC68-GS18
TZMC68-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC68-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC68-GS18.pdf
Availability of TZMC68-GS18
QUANTITY
TZMC68-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC68-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMC68-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 51V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC68-GS18
Related LinksTZMC6, TZMC68-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC68-GS18 Details Description
Related parts for TZMC68-GS18
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69082 1000MCM datasheet.pdf
ANTENNA OMNI 5DB 2400-2500MHZ datasheet.pdf
FUSE CERM 315MA 1000VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 100NS 48LCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf