Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX18B-TAP
TZX18B-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX18B-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX18B-TAP.pdf
Availability of TZX18B-TAP
QUANTITY
TZX18B-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX18B-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX18B-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX18B-TAP
Related LinksTZX18, TZX18B-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX18B-TAP Details Description
Related parts for TZX18B-TAP
FUSE 400MA 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
LED ARRAY COOL WHITE 360LM datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 15.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8CLCC datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf