Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX20B-TR
TZX20B-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX20B-TR
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX20B-TR.pdf
Availability of TZX20B-TR
QUANTITY
TZX20B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX20B-TR
Internal Part NumberEIS-TZX20B-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX20B-TR
Related LinksTZX2, TZX20B-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX20B-TR Details Description
Related parts for TZX20B-TR
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 100MA 14.4 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
IC BATTERY CHRGR LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 2A datasheet.pdf
17P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
25MM HS ASSY CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
MTK R/R STR HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf