Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX22C-TR
TZX22C-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX22C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX22C-TR.pdf
Availability of TZX22C-TR
QUANTITY
TZX22C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX22C-TR
Internal Part NumberEIS-TZX22C-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)65 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 17V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX22C-TR
Related LinksTZX2, TZX22C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX22C-TR Details Description
Related parts for TZX22C-TR
RES SMD 931 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS 7ROW VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 275MA 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 440MA 2.05 OHM datasheet.pdf
CBL ASSY NFEM BH - UFL RG178 5" datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf