Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX2V7A-TR
TZX2V7A-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX2V7A-TR
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX2V7A-TR.pdf
Availability of TZX2V7A-TR
QUANTITY
TZX2V7A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX2V7A-TR
Internal Part NumberEIS-TZX2V7A-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 500mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX2V7A-TR
Related LinksTZX2V, TZX2V7A-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX2V7A-TR Details Description
Related parts for TZX2V7A-TR
IC OPAMP GP 430KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC PLD 8MC 12NS 20DIP datasheet.pdf
HEATSINK TO-218/TO-247 W/PINS 2" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR 30KOHM 2% BULK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 6"X5YD datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO-251 datasheet.pdf