Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX33C-TR
TZX33C-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX33C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX33C-TR.pdf
Availability of TZX33C-TR
QUANTITY
TZX33C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX33C-TR
Internal Part NumberEIS-TZX33C-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 25V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX33C-TR
Related LinksTZX3, TZX33C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX33C-TR Details Description
Related parts for TZX33C-TR
CONN SPLICE WIRE CAP .080-.120 datasheet.pdf
TERM LOCK FORK NYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 420MA 5W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf