Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX36C-TAP
TZX36C-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX36C-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX36C-TAP.pdf
Availability of TZX36C-TAP
QUANTITY
TZX36C-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX36C-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX36C-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)140 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX36C-TAP
Related LinksTZX36, TZX36C-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX36C-TAP Details Description
Related parts for TZX36C-TAP
CONN RECEPT/CAP 3POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 24-SSOP datasheet.pdf
IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
PLUGGABLE SCREW TERMINAL datasheet.pdf
CABLE 31POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 1MX16 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf