Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX5V6A-TR
TZX5V6A-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX5V6A-TR
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX5V6A-TR.pdf
Availability of TZX5V6A-TR
QUANTITY
TZX5V6A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX5V6A-TR
Internal Part NumberEIS-TZX5V6A-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX5V6A-TR
Related LinksTZX5V, TZX5V6A-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX5V6A-TR Details Description
Related parts for TZX5V6A-TR
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC TXRX MULTIPROTOCOL HS 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 600W 300VIN 12.5A NEG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/2.8V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 180QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
MICRO 21C P 10" YEL JACKP NI datasheet.pdf
HDM STEAPR180F K datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf