C&K Components U11J50ZQE1
U11J50ZQE1 picture photo
Mfg. Part Number
U11J50ZQE1
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U11J50ZQE1.pdf
Availability of U11J50ZQE1
QUANTITY
U11J50ZQE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of U11J50ZQE1
Internal Part NumberEIS-U11J50ZQE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U11J50ZQE1
Related LinksU11J5, U11J50ZQE1 Datasheet, C&K Components Distributor
U11J50ZQE1 Details Description
Related parts for U11J50ZQE1
CONN RECEPT 5POS RT ANG TIN BLK datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 240.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
IMMER TEMP PROBE NTC 2KOHM 5% datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS NATURAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 3NC SLOW ACT datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf