C&K Components U11L41YWGI22
U11L41YWGI22 picture photo
Mfg. Part Number
U11L41YWGI22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U11L41YWGI22.pdf
Availability of U11L41YWGI22
QUANTITY
U11L41YWGI22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U11L41YWGI22
Internal Part NumberEIS-U11L41YWGI22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.49mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialThermoplastic
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U11L41YWGI22
Related LinksU11L41, U11L41YWGI22 Datasheet, C&K Components Distributor
U11L41YWGI22 Details Description
Related parts for U11L41YWGI22
THERMISTOR PTC 30V 1.2 OHM 10% datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 4A SOD64 datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf