C&K Components U15J2AV2GE2
U15J2AV2GE2 picture photo
Mfg. Part Number
U15J2AV2GE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U15J2AV2GE2.pdf
Availability of U15J2AV2GE2
QUANTITY
U15J2AV2GE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of U15J2AV2GE2
Internal Part NumberEIS-U15J2AV2GE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U15J2AV2GE2
Related LinksU15J2, U15J2AV2GE2 Datasheet, C&K Components Distributor
U15J2AV2GE2 Details Description
Related parts for U15J2AV2GE2
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 8.32 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 4V X7R 0603 datasheet.pdf
ISP 4PORT FOR ARM CORTEX MCU datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 201W 13.4A datasheet.pdf